Kalište

INFORMÁCIE


Adresa

Kalište

GPS

48.83624236181, 19.218209981918


Z osady Kalište ostali iba základy zbúraných a vypálených domov, cintorín, dva domčeky s kaplnkou. Dňa 18. marca 1945 bola osada vypálená nemeckými vojskami,no život v nej, ako v jedinej obci, ktoré boli počas druhej svetovej vojny vypálené, dodnes nebol obnovený. Na základe poslednej hodnovernej informácie z roku 1940 žilo v osade 209 obyvateľov a nachádzalo sa tu 42 domov. V roku 1961 bolo Kalište vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku. Jednou cestou sa oplatí vidieť Moštenické travertíny aj Kalište. Cesta z obce Moštenica je kvalitovo podobná na oba smery. Avšak na Kalište je oveľa dlhšia. Kým na travertíny je to cca 5 km, na Kalište takmer 9. Trošku pevných nervov a dá sa to zvládnuť 🙂 Zaparkovať je následne možné na konci cesty pri rampe na veľkej odstavnej ploche, kde sa nachádza aj altánok. Odtiaľ je to na Kalište už len asi 300 m po rovine. Zobraziť trasu na mape

Z osady Kalište ostali iba základy zbúraných a vypálených domov, cintorín, dva domčeky s kaplnkou. Dňa 18. marca 1945 bola osada vypálená nemeckými vojskami,no život v nej, ako v jedinej obci, ktoré boli počas druhej svetovej vojny vypálené, dodnes nebol obnovený. Na základe poslednej hodnovernej informácie z roku 1940 žilo v osade 209 obyvateľov a nachádzalo sa tu 42 domov. V roku 1961 bolo Kalište vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku.

Jednou cestou sa oplatí vidieť Moštenické travertíny aj Kalište. Cesta z obce Moštenica je kvalitovo podobná na oba smery. Avšak na Kalište je oveľa dlhšia. Kým na travertíny je to cca 5 km, na Kalište takmer 9. Trošku pevných nervov a dá sa to zvládnuť 🙂 Zaparkovať je následne možné na konci cesty pri rampe na veľkej odstavnej ploche, kde sa nachádza aj altánok. Odtiaľ je to na Kalište už len asi 300 m po rovine.

Zobraziť trasu na mape

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE