Dolný Michalštôlniansky tajch

INFORMÁCIE


Adresa

Dolný Michalštôlniansky tajch

GPS

48.46573085, 18.8984005853


Málo známy a pomaly zanikajúci tajch ukrytý pred zrakmi verejnosti v „zabudnutej“ uličke za skladom piva neďaleko hlavnej cesty. Aj takto by sa dala charakterizovať poloha tohoto tajchu.  Ide o malý tajch z pôvodnej sústavy dvoch Michalštôlnianskych tajchov. Tento tajch má veľmi špecifickú tyrkysovú farbu, podobne ako tajch Veľká vodárenská, žiaľ tento tajch je takmer celý zanesený bahnom a postupne kvôli padajúcemu lístiu a nanášaniu bahna zaniká. Horný Michalštôlniansky tajch už neexistuje, pretože bol zasypaný materiálom z Novej Bane a v súčasnosti sa na jeho mieste nachádza halda, ktorú je možné nájsť pár desiatok metrov nad tajchom. Voda v tajchu v závislo od ročného obdobia čiastočne mení farbu. Zaznamenali sme, že najviac tyrkysovú farbu má v zime a skoro na jar. V lete a na jeseň býva zelenkavá a často pokrytá riasami. Návštevu preto odporúčame práve v zime alebo skorom jarnom období. Keď budeš obchádzať tajch, v areáli skladu piva je pekne viditeľný portál Michalštôlne. Dostať sa k tajchu je veľmi jednoduché. Autom je možné prísť prakticky k samotnému tajchu. Zaparkovať je možné na úplnom konci Michalskej ulice. Zobraziť lokalitu na mape    

Málo známy a pomaly zanikajúci tajch ukrytý pred zrakmi verejnosti v „zabudnutej“ uličke za skladom piva neďaleko hlavnej cesty. Aj takto by sa dala charakterizovať poloha tohoto tajchu.  Ide o malý tajch z pôvodnej sústavy dvoch Michalštôlnianskych tajchov. Tento tajch má veľmi špecifickú tyrkysovú farbu, podobne ako tajch Veľká vodárenská, žiaľ tento tajch je takmer celý zanesený bahnom a postupne kvôli padajúcemu lístiu a nanášaniu bahna zaniká.

Horný Michalštôlniansky tajch už neexistuje, pretože bol zasypaný materiálom z Novej Bane a v súčasnosti sa na jeho mieste nachádza halda, ktorú je možné nájsť pár desiatok metrov nad tajchom.

Voda v tajchu v závislo od ročného obdobia čiastočne mení farbu. Zaznamenali sme, že najviac tyrkysovú farbu má v zime a skoro na jar. V lete a na jeseň býva zelenkavá a často pokrytá riasami. Návštevu preto odporúčame práve v zime alebo skorom jarnom období.

Keď budeš obchádzať tajch, v areáli skladu piva je pekne viditeľný portál Michalštôlne.

Dostať sa k tajchu je veľmi jednoduché. Autom je možné prísť prakticky k samotnému tajchu. Zaparkovať je možné na úplnom konci Michalskej ulice.

Zobraziť lokalitu na mape

 

 

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE