Tajch Veľká vodárenská

INFORMÁCIE


Adresa

Veľká vodárenská nádrž

GPS

48.46663585, 18.888654046382


Tajch Veľká vodárenská patrí medzi najstaršie a bol postavený v roku 1500. Voda má neobvyklú tyrkysovú farbu vďaka obsahu minerálov. Najviac tyrkysovú farbu má obvykle v zime a na jar. Iba niekoľko desiatok metrov vyššie v lese je tajch Malá vodárenská, ktorý už v dnešnej dobe sotva viditeľný a mnohí by povedali, že je to skôr mláka ako tajch :-). Ešte vyššie, na vrchu kopca pri parkovisku je tajch Červená studňa. Tieto tri tajchy v minulosti tvorili kaskádu tajchov. Tajch Veľká vodárenská v súčasnosti slúži najmä na rekreačné účely. V minulosti nádrž slúžila na poháňanie banských strojov štôlne Schmidtenrinn a tiež ako požiarna nádrž. Dostať sa na Veľkú vodárenskú je pomerne jednoduché, je to však trošku náročnejšia túra. Zaparkovať je možné pri tajchu Červená studňa, je tam pomerne dosť miesta. Na tajch je to celý čas dole z kopca, ale pomerne strmá kamenistá cesta. Zobraziť trasu na mape Druhá možnosť ako sa dostať na tajch je od Svätotrojičného námestia. Parkovanie v meste je však spoplatnené Zobraziť trasu na mape

Tajch Veľká vodárenská patrí medzi najstaršie a bol postavený v roku 1500. Voda má neobvyklú tyrkysovú farbu vďaka obsahu minerálov. Najviac tyrkysovú farbu má obvykle v zime a na jar. Iba niekoľko desiatok metrov vyššie v lese je tajch Malá vodárenská, ktorý už v dnešnej dobe sotva viditeľný a mnohí by povedali, že je to skôr mláka ako tajch :-). Ešte vyššie, na vrchu kopca pri parkovisku je tajch Červená studňa. Tieto tri tajchy v minulosti tvorili kaskádu tajchov.

Tajch Veľká vodárenská v súčasnosti slúži najmä na rekreačné účely. V minulosti nádrž slúžila na poháňanie banských strojov štôlne Schmidtenrinn a tiež ako požiarna nádrž.

Dostať sa na Veľkú vodárenskú je pomerne jednoduché, je to však trošku náročnejšia túra. Zaparkovať je možné pri tajchu Červená studňa, je tam pomerne dosť miesta. Na tajch je to celý čas dole z kopca, ale pomerne strmá kamenistá cesta.

Zobraziť trasu na mape

Druhá možnosť ako sa dostať na tajch je od Svätotrojičného námestia. Parkovanie v meste je však spoplatnené

Zobraziť trasu na mape

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE