Tufové obydlia v Brhlovciach

INFORMÁCIE


Adresa

Skalné obydlia

GPS

48.2147615, 18.7375597


V obci Brhlovce sa nachádzajú skalné obydlia vytesané do tufu s pivnicami, letnými kuchyňami a maštaľami. Tuf je usadená hornina sopečného pôvodu, zložená z jemnozrnných sopečných vyvrhlín, hlavne sopečného popola a prachu. Je pomerne mäkká a ľahko sa opracováva. Tufové horniny, ktoré boli ľahko opracovateľné umožnili ľuďom vytesať do nich obydlia, kde sa počas celého roka udržiavala relatívne príjemná klíma. Obec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Zaparkovať je možné priamo v centre obce a ku skalným obydliam je to doslova pár desiatok metrov. Okrem toho v dome č. 142 sa nachádza expozícia týchto skalných obydlí. Zobraziť trasu na mape

V obci Brhlovce sa nachádzajú skalné obydlia vytesané do tufu s pivnicami, letnými kuchyňami a maštaľami. Tuf je usadená hornina sopečného pôvodu, zložená z jemnozrnných sopečných vyvrhlín, hlavne sopečného popola a prachu. Je pomerne mäkká a ľahko sa opracováva. Tufové horniny, ktoré boli ľahko opracovateľné umožnili ľuďom vytesať do nich obydlia, kde sa počas celého roka udržiavala relatívne príjemná klíma. Obec je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.

Zaparkovať je možné priamo v centre obce a ku skalným obydliam je to doslova pár desiatok metrov. Okrem toho v dome č. 142 sa nachádza expozícia týchto skalných obydlí.

Zobraziť trasu na mape

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE