Pancierovské travertínové prameniská

INFORMÁCIE


Adresa

Pancierovské travertíny

GPS

48.77988, 19.130725


Pancierovské prameniská sú krásnou a málo známou lokalitou, ktorá sa nachádza neďaleko Banskobystrickej časti Jakub. Ide o malé travertínové jazierka, ktoré pokrývajú časť svahu. Ide o viacero menších lokalít, ktoré sa nachádzajú poblíž seba. Najväčšia má niekoľko desiatok metrov. K tejto lokalite nevedie žiaden značený turistický chodník a lokalitu dokonca ani nenájdete na mapách. Uvedená lokalita je približná a je potrebné sa riadiť predovšetkým popisom cesty. Popis trasy: Z parkoviska je potrebné sa vybrať smerom do lesa a popri potoku sa dostať do tunela, ktorý prechádza popod železnicu. V tuneli zároveň tečie aj potok, a pokiaľ nie je po výdatných zrážkach, bez problémov sa dá prejsť na druhú stranu suchou nohou. Aj ďalej stúpate do kopca popri potoku, ktorý sa však postupne stratí v zemi. Kúsok nad koncom potoka prechádza cez dolinu stará lesná cesta, ktorá môže byť už po rokoch pomerne zle viditeľná. Treba sa po nej vybrať doprava smerom na chránené územie Baranovo. Ľudia často používajú ako smerovník, kde treba odbočiť doprava staré koleso z traktora, ktoré sa nachádza v doline nad koncom potoka (netreba sa však spoliehať, že tam bude naveky ???? ). Po tejto starej lesnej ceste prídete priamo k prameniskám, ktoré určite neminiete, pretože cesta bude v okolí pramenísk značne premočená. Umiestnenie lokality na mape Zobraziť na mape Umiestnenie možnosti parkovania na mape Zobraziť na mape

Pancierovské prameniská sú krásnou a málo známou lokalitou, ktorá sa nachádza neďaleko Banskobystrickej časti Jakub. Ide o malé travertínové jazierka, ktoré pokrývajú časť svahu. Ide o viacero menších lokalít, ktoré sa nachádzajú poblíž seba. Najväčšia má niekoľko desiatok metrov. K tejto lokalite nevedie žiaden značený turistický chodník a lokalitu dokonca ani nenájdete na mapách. Uvedená lokalita je približná a je potrebné sa riadiť predovšetkým popisom cesty.

Popis trasy:

Z parkoviska je potrebné sa vybrať smerom do lesa a popri potoku sa dostať do tunela, ktorý prechádza popod železnicu. V tuneli zároveň tečie aj potok, a pokiaľ nie je po výdatných zrážkach, bez problémov sa dá prejsť na druhú stranu suchou nohou. Aj ďalej stúpate do kopca popri potoku, ktorý sa však postupne stratí v zemi. Kúsok nad koncom potoka prechádza cez dolinu stará lesná cesta, ktorá môže byť už po rokoch pomerne zle viditeľná. Treba sa po nej vybrať doprava smerom na chránené územie Baranovo. Ľudia často používajú ako smerovník, kde treba odbočiť doprava staré koleso z traktora, ktoré sa nachádza v doline nad koncom potoka (netreba sa však spoliehať, že tam bude naveky ???? ). Po tejto starej lesnej ceste prídete priamo k prameniskám, ktoré určite neminiete, pretože cesta bude v okolí pramenísk značne premočená.

Umiestnenie lokality na mape

Zobraziť na mape

Umiestnenie možnosti parkovania na mape

Zobraziť na mape

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE