Kamenný vodopád a kamenné more Šomoška

INFORMÁCIE


Adresa

Kamenný vodopád

GPS

48.1720272, 19.8576076


Približne 9m vysoký kamenný vodopád tvorený z tmavých päť- až šesťbokých čadičových stĺpov. Kamenné more, ktoré sa nachádza neďaleko je tiež tvorené úlomkami takých istých tmavých čadičových stĺpov. Tieto stĺpy boli použité i pri stavbe neďalekého hradu Šomoška. Vodopád vznikol pred asi štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy. Päť až šesťboká stĺpcová odlučnosť horniny bola spôsobená pomalým chladnutím lávy a je zvlášť typická pre bazalt. Z parkoviska k Čadičovému vodpádu a Kamennému moru je to nenáročná túra, dlhá niečo viac ako 1,5 km. Cesta je vychodená turistami a dobre značená. Zobraziť trasu na mape

Približne 9m vysoký kamenný vodopád tvorený z tmavých päť- až šesťbokých čadičových stĺpov. Kamenné more, ktoré sa nachádza neďaleko je tiež tvorené úlomkami takých istých tmavých čadičových stĺpov. Tieto stĺpy boli použité i pri stavbe neďalekého hradu Šomoška. Vodopád vznikol pred asi štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy. Päť až šesťboká stĺpcová odlučnosť horniny bola spôsobená pomalým chladnutím lávy a je zvlášť typická pre bazalt.

Z parkoviska k Čadičovému vodpádu a Kamennému moru je to nenáročná túra, dlhá niečo viac ako 1,5 km. Cesta je vychodená turistami a dobre značená.

Zobraziť trasu na mape

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE