Hrad Revište

INFORMÁCIE


Adresa

Revište

GPS

48.5215707, 18.722611172263


Revište je zrúcanina gotického hradu. Na začiatku 14. storočia sa stal súčasťou pohronských strážnych hradov. Význam spočíval v ochrane obchodných ciest smerujúcich k stredoslovenským banským mestám. Na hrade Revište sa našla veľmi vzácna pamiatka z roku 1547. Neskorogotický portál s plastickým erbom rodu Dóciovcov, ktorý daroval rodine kráľ Matej Korvín. Na hrad je možné sa dostať dvomi spôsobmi. Zaparkovať priamo v obci Revištské Podzámčie pri reštaurácii a vyšlapať skratkou prakticky po hradnom brale priamo k hradu. Ide o náročný avšak pomerne krátky výstup. Zobraziť trasu na mape Druhá trasa je oficiálny prístup do hradu cez hradnú bránu. V tomto prípade je možné sa presunúť autom až na horné parkovisko a pokračovať odtiaľ po značenom náučnom chodníku smerom k hradu. Trasa je o niečo dlhšia, avšak oveľa menej náročná. Zobraziť trasu na mape

Video z hradu Revište

Od IVY FLY

Revište je zrúcanina gotického hradu. Na začiatku 14. storočia sa stal súčasťou pohronských strážnych hradov. Význam spočíval v ochrane obchodných ciest smerujúcich k stredoslovenským banským mestám. Na hrade Revište sa našla veľmi vzácna pamiatka z roku 1547. Neskorogotický portál s plastickým erbom rodu Dóciovcov, ktorý daroval rodine kráľ Matej Korvín.

Na hrad je možné sa dostať dvomi spôsobmi. Zaparkovať priamo v obci Revištské Podzámčie pri reštaurácii a vyšlapať skratkou prakticky po hradnom brale priamo k hradu. Ide o náročný avšak pomerne krátky výstup.

Zobraziť trasu na mape

Druhá trasa je oficiálny prístup do hradu cez hradnú bránu. V tomto prípade je možné sa presunúť autom až na horné parkovisko a pokračovať odtiaľ po značenom náučnom chodníku smerom k hradu. Trasa je o niečo dlhšia, avšak oveľa menej náročná.

Zobraziť trasu na mape

Video z hradu Revište

Od IVY FLY

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE