Gudróny v Predajnej

INFORMÁCIE


Adresa

Gudróny, Predajná

GPS

48.820612020022, 19.483351707458


Krásne a strašné miesto zároveň. Aj takto by sa dala charakterizovať práve táto lokalita. Na prvý pohľad idylické miesto, krásne jazero s hladinou pôsobiacou ako zrkadlo, brehy lemované brezami, ktoré sa spolu s oblohou odrážajú v zrkadlovej hladine jazera. Idylka sa však rýchlo rozplýva, keď prídeme bližšie a ucítime silný asfaltový zápach, z blízka sa pozrieme na brehy jazera a pochopíme, aká strašná vec sa v tomto na prvý pohľad krásnom jazere nachádza – gudróny. Gudrónové jamy pri obci Predajná vznikli v roku 1964. Celkovo sa tu nachádzaju tri jamy, dve sú takmer pri sebe a jedna priamo v areáli bývalej Petrochemy Dubová. Gudróny sa vyznačujú extrémnou toxicitou, a mutagenitou, teda schopnosťou vyvolať genetické mutácie. V neposlednom rade karcinogenitou. Pojem gudrón pochádza z francúzštiny a označuje sa ním decht vyrobený karbonizáciou dreva. Na Slovensku a v Česku tak nazývame odpady ktoré vznikli pri spracovaní ropných produktov odpadových olejov. Častejšie používaný názov sú kyslé smoly. Dostať sa k jamám nie je nijak zložité vedie k nim viacero vyšlapaných chodníčkov. Napriek tomu, že toto miesto môže lákať zvedavcov jeho návštevu neodporúčame.  

Krásne a strašné miesto zároveň. Aj takto by sa dala charakterizovať práve táto lokalita. Na prvý pohľad idylické miesto, krásne jazero s hladinou pôsobiacou ako zrkadlo, brehy lemované brezami, ktoré sa spolu s oblohou odrážajú v zrkadlovej hladine jazera. Idylka sa však rýchlo rozplýva, keď prídeme bližšie a ucítime silný asfaltový zápach, z blízka sa pozrieme na brehy jazera a pochopíme, aká strašná vec sa v tomto na prvý pohľad krásnom jazere nachádza – gudróny.

Gudrónové jamy pri obci Predajná vznikli v roku 1964. Celkovo sa tu nachádzaju tri jamy, dve sú takmer pri sebe a jedna priamo v areáli bývalej Petrochemy Dubová. Gudróny sa vyznačujú extrémnou toxicitou, a mutagenitou, teda schopnosťou vyvolať genetické mutácie. V neposlednom rade karcinogenitou. Pojem gudrón pochádza z francúzštiny a označuje sa ním decht vyrobený karbonizáciou dreva. Na Slovensku a v Česku tak nazývame odpady ktoré vznikli pri spracovaní ropných produktov odpadových olejov. Častejšie používaný názov sú kyslé smoly.

Dostať sa k jamám nie je nijak zložité vedie k nim viacero vyšlapaných chodníčkov. Napriek tomu, že toto miesto môže lákať zvedavcov jeho návštevu neodporúčame.

 

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE