Gavurky

INFORMÁCIE


Adresa

Gavurky

GPS

48.459945613515, 19.129514694214


Najväčší panónsky háj sa rozkladá medzi obcami Dobrá Niva a Sása. Je to zachovaný dubový, pôvodný pasienkový les, v ktorom sa v minulosti pásli ošípané a dobytok. V háji sa nachádza cca 600 jedinečných, obrovských starých dubov. Gavurky sú domovom mnohých vzácnych druhov vtáctva, hmyzu a iných živočíchov, vďaka čomu ho navštevujú nielen turisti, ale aj domáci a zahraniční prírodovedci. Za zachovanie takéhoto jedinečného hája pravdepodobne môže aj to, že bol istý čas súčasťou vojenského obvodu a vstup, či výrub stromov tam bol zakázaný. Háj sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od starej cesty, ktorá spája obec Sása s obcou Dobrá Niva. Od tejto cesty je potrebné prejsť približne 500 m pešo, aby ste sa dostali na okraj hája. Zobraziť trasu na mape

Najväčší panónsky háj sa rozkladá medzi obcami Dobrá Niva a Sása. Je to zachovaný dubový, pôvodný pasienkový les, v ktorom sa v minulosti pásli ošípané a dobytok. V háji sa nachádza cca 600 jedinečných, obrovských starých dubov. Gavurky sú domovom mnohých vzácnych druhov vtáctva, hmyzu a iných živočíchov, vďaka čomu ho navštevujú nielen turisti, ale aj domáci a zahraniční prírodovedci. Za zachovanie takéhoto jedinečného hája pravdepodobne môže aj to, že bol istý čas súčasťou vojenského obvodu a vstup, či výrub stromov tam bol zakázaný.

Háj sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od starej cesty, ktorá spája obec Sása s obcou Dobrá Niva. Od tejto cesty je potrebné prejsť približne 500 m pešo, aby ste sa dostali na okraj hája.

Zobraziť trasu na mape

MIESTO NA MAPE

VYHĽADÁVANIE